Név: Fényképek a talajmintavétel szabályai gyakorlati tevékenység

Fényképek a talajmintavétel szabályai gyakorlati tevékenység
 Regisztráltaknak elérhető
Általános adatok
Típus:    PDF
Szerző: Novozáncki Veronika, Sarudi Imre Pálné
Témakörök:  Nincs

Leírás:

talajmintavétel szabályai gyakorlati tevékenység

A mintavételi egységek meghatározásánál figyelembe kell venni a parcella és táblahatárokat a tápanyag-gazdálkodási terv céljai szerint. Az utolsó gazdálkodási évben esedékes ismételt talajvizsgálatnál a mintákat ugyanazokról a helyekről kell venni. A mintavételi egységeknek talajtanilag egységesnek (homogénnek) kell lenniük, és az így kijelölt egységeken kell az átlagmintát begyűjteni. Az átlagminta egy meghatározott nagyságú terület jellemzésére szolgáló, több helyről, azonos talajmélységből vett azonos tömegű talajmintáinak keveréke. A mintavétel az alábbiak szerint történik: - szántóföldi kultúráknál, a művelt rétegből (általában a 0-30 cm-es) parcellánként, de maximum 5 hektáronként vett átlagminta, - állókultúráknál, maximum 5 hektáronként vett átlagminta. A részmintákat almatermésű, csonthéjas és héjas ültetvényeknél 0-30 cm, 30-60 cm; bogyós ültetvényeknél 0-20 cm, 20-40 cm; szőlő ültetvényeknél 0-30 cm, 30-60 cm mélységből kell venni. A mintázandó területről a felső, növényi maradványokat tartalmazó réteg eltávolítása után lehet mintát venni. 

Tilos mintát venni: - szántóföldi kultúra esetén a táblaszélen 20 m-es sávban; - a forgókban; - szalmakazlak helyén; - műtrágya, talajjavító anyag, szerves trágya depók helyén; - állatok delelő helyén.

A mintavétel optimális időpontja a termés betakarítása utáni, de még a trágyázást megelőző időszak, ha a talaj művelhető (nem túl nedves, nem túl száraz). Mintavételre alkalmas még: - az ősszel alapműtrágyázott területekről a következő évben, de a trágyázástól számított legalább 100 nap utáni időszak; - tavasszal műtrágyázott területről a betakarítás után, de legalább az utolsó trágyázást követő 100 nap után; - szervestrágyázást követő 6 hónap elteltével. A mintát kódszámozott zacskóba kell gyűjteni és mintaazonosító jeggyel ellátni, amelynek tartalmaznia kell a következőket: - földhasználó neve, regisztrációs száma - célprogram megnevezése - gazdaság helye - tábla jele - minta kódja - mintavétel időpontja - mintavétel mélysége”

Lejátszás
Tulajdonságok
Ajánlott évfolyam: 09. évfolyam, 10. évfolyam
Helyszín: kültér (udvar, szabadban, erdőben, stb.)
Nehézség: közepes (átlagos teljesítményű tanulók számára szól)
Szerző: Novozáncki Veronika, Sarudi Imre Pálné