Cím: „Jó szóval oktasd, játszani is engedd” – költészet napi rendezvénysorozat, irodalmi vetélkedő
Leírás:
A rendezvénysorozat első fordulóban egy önálló kutatásra épülő irodalmi feladatlapot töltenek ki a diákok kétfős csapatokban. Az első forduló sokrétű ismeretanyagot számonkérő, önálló internetes és könyvtári kutatást feltételező, kreativitást, problémamegoldó képességet fejlesztő, versillusztráció készítését is tartalmazó irodalmi feladatlap kitöltése. A második fordulóban a csapatok egy egész tanítási napot kitöltő, kreativitást és irodalmi ismereteket feltételező játékos művészeti foglalkozáson vesznek részt. A harmadik forduló egy irodalmi kirándulás, amelynek során élőben is megismerjük azt, amiről eddig könyvekből tanultunk, az irodalom valódi élménnyé válik. Lakóhelyünk, Vas megye irodalmi hagyományait kutatva elmegyünk Kőszegre Ottlik Géza iskolájába, Csöngére Weöres Sándor szülőházába, a Ság-hegyen pedig felidézzük Berzsenyi alakját, ahogy Kemenes-aljától búcsúzik.
Cím: Komplex feladatgyűjtemény szakközépiskolásoknak: magyar nyelv és irodalom, társadalomismeret
Leírás:
Minden foglalkozási egységben található szövegértés, szövegalkotás, kreativitást igénylő feladat, digitális eszköz használatát kérő feladat, játék, anyanyelvi ismereteket bővítő, ismétlő egység és szóbeli megnyilvánulást kérő, segítő feladat. A tanulási cél a tanulók meglévő tudására építve, aktív részvételükkel további érdekességek, plusz információk szerzése, a kulcskompetenciák fejlesztése, a tanulók sikerélményhez juttatása, igényes, pontos munkavégzésre nevelés, a tantárgyak sokszínűségének, a közöttük lévő kapcsolódási pontoknak és az átjárhatóságnak a bemutatása.
Cím: "Napóleon tortája"
Leírás:
Szabadulószoba Az iskolánkban tanított pék-cukrász szakmához kapcsolódó szabadulószoba. A szabadulószoba lényege, hogy nem feltételez semmilyen előismeretet a szakmával kapcsolatban. Általános iskolai alapkompetencia szükséges hozzá. A feladatok elmélyítésével alkalmas szakmai ismeretek fejlesztésére is. A feladatoknál a legfontosabb elem a szövegértés. Segíti a hatékony csoportmunka kialakulását, fejlesztését. Elsősorban nyílt napokra, szakmák éjszakája, akár külső rendezvényre is alkalmas, ahol az iskola által tanított szakmák játékos bemutatása lehet cél.
Cím: Mártott konyakos meggy (Cogmuli /Cognac (konyak) muli (*bogyó*))
Leírás:
Szabadulószoba Az iskolánkban tanított édesipari termékgyártó szakmához kapcsolódó szabadulószoba. A szabadulószoba lényege, hogy nem feltételez semmilyen előismeretet a szakmával kapcsolatban. Általános iskolai alapkompetencia szükséges hozzá. A feladatok elmélyítésével alkalmas szakmai ismeretek fejlesztésére is. A feladatoknál a legfontosabb elem a szövegértés. Segíti a hatékony csoportmunka kialakulását, fejlesztését. Elsősorban nyílt napokra, szakmák éjszakája, akár külső rendezvényre is alkalmas, ahol az iskola által tanított szakmák játékos bemutatása lehet cél.
Cím: Tortenkönig - Sacher-torta
Leírás:
A foglalkozás célja, hogy a diákok megismerjék a német nyelvterület híres cukrásztermékeit, valamint aktívan használják a tanult idegen nyelvet. A tanulók képesek lesznek az interneten német nyelvű oldalakon cukrász-recepteket keresni és értelmezni. További cél, hogy megértsenek német nyelvű, szakmai tárgyú Youtube videókat hallás után, ill. azok feliratainak olvasásával. Használjanak magabiztosabban online szótárakat. Mindezekkel váljanak motiváltabbá szakmájukban a nemzetközi kitekintésre. Ezzel kiszélesedik a szakmai tapasztalatszerzés, melynek segítségével akár a külföldi munkavállalás, akár az itthoni innovatív munkavégzés lehetővé válik.
Cím: Segíts Kovász Amnéziának!
Leírás:
A 7 - 8. osztályos tanulók számára pályaorientációs játék készült, szabadulószoba formájában. A kenyérsütéssel kapcsolatban vannak játékos kérdések, melyekre a csoportoknak válaszolni kell.
Cím: Húsipari Hungarikum
Leírás:
Tematikus szabadulószoba az iskolánkban tanított hentes és húsipari termékkészítő szakmához kapcsolódóan. Nem szükséges a szakma ismerete, általános alapkompetenciákra épül. Segíti a hatékony csoportmunka kialakulását, fejlesztését. Elsősorban nyílt napokra és különböző rendezvényekre ajánljuk, ahol cél az adott szakma játékos bemutatása. Továbbá bárkinek ajánlható, aki szereti a szabadulószobák kihívásait.
Cím: Színes világ
Leírás:
A foglalkozásokon a tanulók megismerkednek a geometria területén belül, a sík- és térgeometria alapvető elemeivel. A csoportmunkára helyezem a hangsúlyt, segíthetik egymást a tanulók és a feladatok megosztásával jobban, kiegészíthetik eltérő tudásukat/ismereteiket. A tananyag feldolgozását úgy igyekeztem összeállítani, hogy a felhasználónak, Neked minél több öröme teljék, az újszerű megoldásokban a tanítványokkal együtt. Öröm a matematikában? -tehetnéd fel a kérdést. Igen! Mindenki örül, ha könnyedén eligazodik az őt körülvevő világban (innen a cím), ha megérti és ügyesen meg tudja oldani a szakmájában elé kerülő újszerű feladatokat. A világot csak lépésről lépésre haladva tudjuk megismerni és megérteni. A tananyagfejlesztésben felidézünk, néhány olyan ismeretet, amely a felhasználó (diák) hasznára válik a szakma tanulása, alkalmazása során és az élet más területein. Gondolkodni jó! Mindenki örül, ha következetes és logikus gondolkodással meg tud birkózni egy megoldhatatlannak tűnő problémával, átélheti a siker élményét. A matematika, a ráció, a logikus gondolkodás, a minket körülvevő világ megismerésének egyik leghatékonyabb ezköze. Elválaszthatatlan a gondolkodó embertől és teljessé teszi mindennapi tevékenységeit. Tapasztalati tanulás a szabadban. Síkidomok és testek keresése a szomszédos parkban. Érdekesebbé tehetjük a tanórákat az önálló mintagyűjtéssel, a változatos feladatvégzéssel. Megerősíthetjük a becslés fontosságát és tantárgy hasznosságát. Szakmájával kapcsolatban előforduló testek (számítás adatokkal) megismerése (felismerése).
Cím: Kosbortúra és növényismereti kalandok
Leírás:
9-10. osztályos virágkötő és gazda tanulóknak készült projekt feladat. Összesen 6-6 óra osztályonként, ezen kívül 4x 60 perc terepmunka. Egy előkészítő órával indul az élménytananyag, majd egy természetvédelmi túrával folytatódik a Sóstó Természetvédelmi Területre Székesfehérváron, ahol növénymegfigyelési és növénymeghatározási feladatokat végeznek a tanulók tanári irányítással: kosborok és a szántóföldön is megjelenő gyomnövények azonosítása Plantnet és nyomtatott növényhatározó segítségével. Az elméleti anyagot gyakorlati foglalkozás keretében egyszerű herbárium és ikebanák elkészítésével tesszük élményszerűvé, megfoghatóvá. A projektzáró órán közzétesszük a projektben készült képeket, élményvideókat. Összefoglaló "Legyen ön is milliomos tankockával játszunk.
Cím: A nyugati kultúra bölcsője
Leírás:
A tananyag témája a nyugati kultúra inkubátorának tekinthető Mediterráneum ókori görög-római-keresztény civilizációjának bemutatása egy fejlesztési és értékelési célú egyéni tanulói portfólió elkészítésével. Ez összhangban áll a 9. évfolyamos szakiskolai közismereti tankönyv történelem-társadalomismeret részének 1-3. leckéjével. Ezt némileg bővítve és átstrukturálva az ismeretek közvetítését tekintve szakiskolai szinten terítékre kerül az ókori olimpia és színház, a görög demokrácia, az antik kapitalizmus, valamint a római köztársaság kialakulása és válsága, illetve a kereszténység megjelenése. A dokumentumdosszié egyes darabjainak elkészítése során élményekben gazdag, játékos feladatokkal találkozhatnak a résztvevők, melyek előkészítése az 1., 3., 5., 7. és 9. tanórákon kooperatív oktatás keretében zajlik. Az IKT tananyagból hozzáférhető információkból és összefüggésekből a 2. tanórán gondolkodástérkép, a 4. tanórán szimbólumrajzolás, a 6. tanórán képzeletbeli interjú, a 8. tanórán szemponttáblázat és a 10. tanórán visszatekintő esszé elkészítésére egyénileg kerül sor. A feladatok egyaránt elősegítik a Nemzeti alaptantervben és a Kerettantervben elvárt ismeretek feldolgozását és kompetenciák fejlesztését. Továbbá figyelembe veszik az SNI, BTM tanulók differenciált képességfejlesztését, illetve az élménypedagógia legfőbb elvárásait: egy felmerülő probléma megoldását, a motiváció játékos felkeltését. Ebben a koncepcióban nincsen házi feladat, mind a portfólió előkészítése, mind a benne szereplő dokumentumok elkészítése a tanórákon történik. Végül az értékelés alapját az elkészült tanulói portfóliók képezik, a reflektálás lehetőségét a visszatekintő esszék nyújtják.
Cím: Netezve tanulunk
Cím: "Alattunk a föld"
Cím: Közlekedési alapismeretek
Leírás:
A mezőgazdasági gépész tanulók szakmunkás vizsgájukat csak a T kategóriás jogosítvány birtokában kezdhetik meg. Sajnos tanulóink többségének komoly kihívást jelent a KRESZ-vizsga sikeres letétele. A tananyag ilyfajta feldolgozásával a tanulók több időt tölthetnek el a téma feldolgozásával. Ez idő alatt nagy hangsúlyt fektetünk az értő olvasás gyakorlására, szövegértésre. A tanulók képesek lesznek felismerni a különböző szituációkat, melyek előfordulnak a vezetés során. A közlekedési táblák készítése közben rögzülnek a szabályok. Fejlődik kreativitásuk, kézügyességük.
Cím: Falusi vendéglátás
Cím: Az élő udvar : Őshonos magyar állatfajták
Leírás:
Tematikus szabadulószoba, szakmai érzékenyítés
Leírás:
Az étkezési szalonnafélék a húsipar által gyártott és keresett termékek. A tanulók megismerkednek a termékcsoport belüli csoportosításokkal, a különböző testtájakról nyert nyersanyag feldolgozhatóságával, annak műveleteivel és az elkészült termékek minőségi jellemzőivel. Ezen ismeretek birtokában képesek lesznek a technológiai folyamatok gyakorlati alkalmazására és megfelelő minőségű késztermék gyártására.