Cím: Felszín, térfogat
Cím: Arányosság
Cím: Műszaki rajz oktatása, méretarányos és axonometrikus ábrázolás
Leírás:
A gyakorlati feladatok végrehajtása többségében műszaki dokumentációk alapján történik. A tanulás során kiemelt cél, hogy tanulók képesek legyenek értelmezni a műszaki dokumentációkat, alkatrészrajzokat, elkészíteni az alkatrészek műhelyrajzát és a munkadarab kialakításának technológiai dokumentációját. A tanulók kombinatív és logikai képességének fejlesztése mellett a tantárgy az esztétikai igényesség kialakulásához is hozzájárul.
A hazai mezőgazdaság digitális átállásának mostani feladatait a Digitális Jólét Program (DJP) keretében elkészült Magyarország Digitális Agrár Stratégiája (DAS) határozza meg.
A mezőgazdaság 4.0 céljai között megfogalmazott digitális kompetenciák fejlesztése már az oktatás során is előtérbe kerül. A hagyományos géprajzoktatás helyett a számítógéppel segített vagy támogatott géprajzoktatáshoz szeretnék segítséget nyújtani.
A projekt a mezőgazdasági gépésztechnikus képzés során műszaki rajzot tanuló tanulóknak és oktatóiknak szól. A programterv 30 tanóra rajzi feladatait a számítógépes lehetőségek kihasználásával mutatja be.
Cím: Hagyományőrző magyar termékek
Leírás:
Ismerkedés a hagyományos cukrászipari termékekkel. Gyűjtőmunkát végeznek a tanulók a Hagyományok Ízek Régiók termékekkel kapcsolatban, ezek jogi hátterét áttekintik, az eredetvédett receptúrákat megismerik, egy – egy kiválasztott termék történetével megismerkednek és plakátot készítenek. A kiválasztott termékek technológiáját és alapanyagait megismerik, néhányat közülük megtanulnak fejből is, s 2 – 2 fős csoportokban néhányat megsütnek. Elsősorban a vizsgafeladatokban megjelenő hagyományos termékek, mint Rákóczi túrós, Dobostorta, mignon, Rigó Jancsi elkészítése kerül előtérbe a projektben. A projekthez kapcsolódik egy online feladatsor, melynek segítségével gyakorolhatnak a tanulók az interaktív vizsgára is.
Cím: Legyen sütnivalód!
Leírás:
A tananyag tartalmaz egy interaktív szótárt, egy teljes könyvet elektronikusan feldolgozva. Több, mint 50 feladattal, amely lehetővé teszi a német szaknyelv oktatását a sütőipari technikusoknak, valamint a pékeknek és pék - cukrászoknak egyaránt. A tananyag tartalmaz egy 20 órás német nyelvű projektet is (Kiflifesztivál néven) pék-cukrász tanulóknak, amely során megismerkednek a szakma alapszókincsével, számolási feladatokat végeznek, elkészítik saját kifli receptjüket, amely alapján előállítják a terméket. A projekt utolsó lépéseként a "Kiflifesztivál" keretein belül be is mutatják az elkészült produktumot. Ezt saját maguk és társaik is értékelik. A Legyen Sütnivalód projekt célja, hogy a tanult szakma idegen nyelvi oktatásba való kapcsolásával motiváljuk, megszerettessük a német nyelvet, valamint új perspektívát nyissunk a karriercélok területén is.
Cím: Mezőgazdasági gépész - Fogasborona készítése
Leírás:
A projekt egy boronafog elkészítésén keresztül valósítja meg a kkk-ban meghatározott vizsgaremek elkészítését. A kézi és gépi forgácsolás addig tanult alapműveleteit fogja össze egy munkadarabban. A mellékletek az egymás utáni munkafolyamatokat tartalmazza. Minden modult egy oktatói ellenőrzés és értékelés zár, összekapcsolva egy tanulói önértékeléssel.
Cím: Élelmiszerbiztonság és minőségbiztosítás oktatása a pék – cukrász képzésben
Leírás:
A minőségbiztosítás fogalomrendszerének előkészítése: veszélyeztetett anyagok, allergének összefoglalása, NÉBIH honlapjának használata, napi aktuális problémák megmutatása az élelmiszerbiztonságban. A HACCP fogalomrendszerének előkészítése található a tananyagban lapozható diákkal, IKT feladatokkal és egy hangos előadással egybekötve.
Cím: Karácsonyi ünnepkör- mézeskalács ház készítése
Leírás:
A diákok megismerkednek a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó sütőipari - cukrászipari termékek egy részével - puszedlik, mézes tortalapok, valamint a mézeskalácsból készült apró termékek, a mézeskalács házikó készítésével, - mely, mint egy műalkotás sokféle lehet, csak legyen ízléses és szép. A projektben átismételjük a liszt, a méz, a tojás és a kémiai lazítóanyagok témakört, ehhez ismétlő diasor is készült a projektben. A projekt 20 órás, 4*5 órában megvalósítható, alapvetően a 10. osztályos pék – cukrász, pék és a cukrász tanulók számára is ajánlható. A projekt célja, hogy az egyszerű mézestészták készítésével a tanulók önbizalmat kapjanak, a díszítési munkákban a kreativitásuk fejlődjön, s a kísérletező kedvük növekedjen. A 4 alkalom során egyre bonyolultabb, több ügyességet igénylő feladatokat kapnak. A projekt eredményeképpen otthoni ajándékok is készülhetnek Karácsonyra, emellett kiállítás vagy mézeskalács vásár is szervezhető az elkészített alkotásokból.
Cím: Sorközművelő kultivátor üzemeltetése
Leírás:
10. évfolyamos mezőgazdasági gépész tanulók évzáró projektje, melyben az erőgép(traktor), valamint sorközművelő kultivátor (munkagép) gépkapcsolat létrehozása, beállítása, üzemeltetése a projekt csoportfeladata. A tanulók gyakorolják az erőgéppel alapvető mozgási műveletek elvégezését, a hárompont felfüggesztés szakszerűen kezelését. Fokozottan figyelmet fordítanak a gépkapcsolat létrehozásának munka és balesetvédelmi előírásainak betartására. Gyakorolják az erőgépének és munkagépének üzemeltetéshez kapcsolódó teendőit, gépkönyvet használnak és az abban leírtakat alkalmazzák. A projekt folyamata az erőgép karbantartásának elvégzésétől a sorközművelő kultivátor szántóföldi használatáig tart.
Cím: Rugókengyel (cuppántcsavar) készítése - Hibaelhárítási projekt
Leírás:
Egy szállításhoz használt pótkocsin hibát észlelünk, keresztbe fordult a hátsó híd. A projektben résztvevő diákok állapítsák meg a hiba okát, találják meg a meghibásodott alkatrészt! Szereljék ki a hibás alkatrészt! Vizsgálják meg és döntsék el, hogyan tudják megszüntetni ezt a hibát! Készítsenek rajzot az alkatrészről! Válasszanak javítási technológiát, a rendelkezésre álló lehetőségek figyelembevételével! Válasszák ki a megfelelő alapanyagot és az elkészítéshez szükséges eszközöket! Készítsék el az alkatrészt! Szereljék vissza a helyére az új alkatrészt és ellenőrizzék a működését! Tartsák be a munka- baleset- tűz- és környezetvédelmi előírásokat! Töltsék ki a hibaelhárítási feladatlapot!
A projekt elvégzése során képesek lesznek egy ilyen jellegű hiba megállapítására és kijavítására.
A projektet a 11. évfolyam 2. féléve során célszerű elvégezni. A projekt tervezett átfutási ideje 4 napot vesz igénybe.
Cím: A biztonságos élelmiszer előállításának üzemi gyakorlata, a HACCP alapjai
Leírás:
A minőségbiztosítás előkészítése, alapjainak megtanulása, a teljes 10. osztályos minőségbiztosítás tantárgy elméleti anyagának összefoglalása lapozgatható oldalakkal, IKT feladatokkal, hanggal ellátott elméleti összefoglalóval, valamint a HACCP-ben használatos legfontosabb űrlapokkal.
Cím: INTERAKTÍV KÖNYV
Cím: KIFLIFESZTIVÁL
Cím: I. Bäckerberuf
Cím: III. Arbeitsgänge
Leírás:
Tätigkeitsmerkmale:
Die Bäcker mischen bzw. kneten den Teig (Teigherstellung), geben ihm eine bestimmte Form (Tafelarbeit) und backen die geformten Teigstücke (Ofenarbeit). In der betrieblichen Praxis sind die Bäcker oft nur in einem Aufgabenbereich tätig und werden meist entweder als Mischer, Tafelarbeiter oder Ofenarbeiter eingesetzt, in Kleinbetrieben arbeiten sie in sämtlichen Teilbereichen des Berufes.
1. Beim Teigmischen füllen die Bäcker die benötigte Menge Mehl aus dem Mehlsilo, seltener noch aus Säcken, in eine Mischschale (Kessel). Der Mehlsilo ist ein großer Behälter, der in mehrere Kammern für die verschiedenen Mehlsorten unterteilt ist. Die Teigmischer vermengen das gesiebte und gewogene Mehl mit Wasser und geben die für das jeweilige Rezept benötigten Zutaten (z.B. Salz, Fett, Zucker, Gewürze, Backmittel) dazu. (…)
2. Sie bearbeiten Mehl, Wasser und Zutaten mit der Knetmaschine und lassen den fertigen Teig je nach gewünschtem Endprodukt eine bestimmte Zeit ruhen.
3. Die Tafelarbeiter wiegen den Teig nach entsprechender Ruhezeit auf einer Waage aus und formen ihn auf einem Arbeitstisch meist zu einer Art Kugel oder auch Laib. Nach einer weiteren Reifungszeit wird z.B. daraus ein Brotwecken geformt. Für die Verarbeitung zu Kleingebäck wird diese "Kugel" in einer "Teigteil- und Schleifmaschine" in gleich große Stücke geteilt und zu kleinen Kugeln (Laibchen) geformt. Die Tafelarbeiter nehmen die Teigkugeln aus der "Schleifmaschine" und formen daraus entweder maschinell oder händisch Semmeln und andere Gebäckarten.
4. Sodann legen die Tafelarbeiter die geformten Stücke auf gefettete Bleche und hängen diese in ein fahrbares Metallgestell, das sie in die Gärkammer schieben. Dort erfolgt das Reifen des Teigstückes bei hoher Luftfeuchtigkeit und einer Temperatur von 30°C.
5. Nach der entsprechenden Garzeit holen die als Ofenarbeiter beschäftigten Bäcker die Bleche mit dem Backgut aus der Gärkammer und schieben sie in den vorgeheizten Backofen. Üblicherweise verwenden Bäckereibetriebe Strom-, Gas- oder Öl betriebene Etagenbacköfen, bei denen sich mehrere Herdplatten übereinander befinden. Häufig sind auch Backschränke im Einsatz, wo Wagen mit ca. 20 Backblechen bestückt werden können, was das Beschicken und Ausbacken wesentlich erleichtert. Die Ofenarbeiter steuern und kontrollieren die Ofenhitze, die Feuchtigkeit und die Backzeit, nehmen nach der entsprechenden Backzeit das Backgut aus dem Ofen. (…)
(https://www.berufslexikon.at/berufe/2-BaeckerIn/#description-full)
Cím: IV. Fachrechnen
Cím: V. Kipfel backen